« Tagasi

Tõrvas avatakse Ukraina toetuseks Vabaduse Park

Teisipäeval, 21. juunil kell 19.00 avatakse Tõrva keskväljakul Ukraina toetuseks Vabaduse Park, mis koosneb liivaskulptuuridest, abstraktsetest skulptuuridest ning fotonäitustest. Avamisüritusel esinevad Baranivka ja Novohuivynske omavalitsuste lauljad ning hiljem tuletatakse meelde Eesti riigi taasiseseisvumist Ivo Linna ja Antti Kammistega ühislaulmisel. 

Vabaduse park hakkab koosnema erinevatest skulptuuridest – lisaks viiemeetrisele Ukraina presidenti Volodõmõr Zelenskit osana kuulsast New Yorki Vabadussambast kujutavale liivaskulptuurile valmib keskväljakul olevasse parki veel kolm liivaskulptuuri ning koostöös Eesti skulptoritega saab park täiendust ka teisaldavate skulptuuride näol. Samuti avatakse fotonäitus, millel näeb Ukraina dokumentaalfotograafi Maks Levini jäädvustusi käimasolevast sõjast, milles ta ka ise elu kaotas, ning koostöös Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamuga Eesti riigi iseseisvumise olulisemaid sündmuseid fookusena Balti ketile. Hetkel veel ehituse lõppjärgus olevad liivaskulptuurid hakkavad kujutavama Ukraina sõja üht märgilist vaatepilti – tanki vedavat traktorit, Balti ketti ning rahvusvaheliselt tuntud rahu käemärki.  

Tõrva vallavanem Maido Ruusmann selgitab, et Vabaduse Pargi eesmärgiks on panna inimesi mõtlema väärtuste üle, mis on muutunud iseenesestmõistetavaks. „On tuntav oht, et sõjaga hakatakse ära harjuma ning arvatakse, et see meid ei puuduta. Tegelik võitlus Ukrainas käib just meile oluliste väärtuste nimel – headus ja kurjus, demokraatia ja diktatuur, iseseisvus ja okupatsioon," selgitas Ruusmann pargi loomise ideed. „Kui kardame seista vabaduse eest Ukraina kõrval ja seljataga praegu, ei pruugi olla kaugel need ajad, kui peame võitlema meie oma riigi vabaduse eest."

Liivaskulptuuride kavandite autor on tunnustatud Läti skulptor Agnese Rudzite Kirillova, kes ka varasemalt kuurortlinnas liivaskulptuure meisterdanud. "Fakt, et liivaskulptuur ei ole igavene, annab oma kunstilise tähenduse," märkis Rudzite Kirillova. "Ma ei saa öelda, et liivaskulptuurid ise otseselt sõjaolukorda mõjutaksid, kuid läbi kunsti saab sõjakriisi teadvustada ja näidata oma toetust." Vabaduse parki loodavate liivaskulptuuride autoriteks on Ukraina ja Läti kunstnikud, kellele olid abiks liivavormide ehitamisel Tõrva vallas asuvad sõjapõgenikud. Vabaduse pargi loomist rahastavad piirkonnas tegutsevad ettevõtjad, kes soovivad avaldada Ukrainale toetust läbi kunstilise väljenduse.