Rahvamuusikaansambel Jauram

Tõrva külakapell loodi 1972. aastal Paul ja Alma Kaidre algatusel. 1980. aastal sai kapellist rahvamuusikaansambel nimega Jauram. Ansambli juhendajad on olnud Paul Kaidre, Leho Anton, Irja Mändla, Katrin Kannukene ja Thea Leitmaa.

Jauram on kogu oma tegevusaja jooksul aidanud sisustada kohalikke, maakondlikke ja üleriigilisi sündmusi, astudes üles iseseisvate kontsertidega, saates rahvatantsijaid, mängides laulu-, tantsu- ja pillipidudel koondorkestris, osa võttes rahvakalendri tähtpäevadega seotud üritustest, mängides taustamuusikat pidulikel koosviibimistel, kujundades muusikaliselt näiteringide lavastusi, salvestades tantsurühmadele saatemuusikat, koostades folkloorikavasid jne. Jauram on alati osa võtnud üleriigilisetest ja maakondlikest rahvamuusikapäevadest ning välisreisid on viinud pillimehi lähematesse ja kaugematesse Euroopa riikidesse.

Juubeliks 2007. aastal ilmus raamat „Jauram läbi aegade ja helide". 40. sünnipäeva puhul aastal 2012 valmis CD. Pikaaegse rahvamuusikatraditsiooni hoidmise ja edendamise eest tunnistati Jauram 2012. aasta Valgamaa Kultuuripärli vääriliseks.

Tähistades 45. juubelisünnipäeva aastal 2017, põimiti kontsertkavasse „Kosjalood" kapelli algusaegade viisid . Samal aastal väisati ühte kuulsamat pillimeeste pidu Soomes – Kaustineni folkloorifestivali.

2022. aastal tähistas rahvamuusikaansambel „Jauram" 50. juubeliaastat

Praeguses koosseisus mängivad Ants Säks (bajaan, saatekannel, vokaal), Ave Säks (kontrabass, akordion, plaatpill, vokaal), Katrin Kannukene (viiul, kontrabass, vokaal), Varju Teder (viiul, kromaatiline kannel), Toivo Teder (jauram jt rütmipillid), Aare Säks (jauram jt rütmipillid, saatekannel), Linda Säks (auliige).

Proovid toimuvad pühapäeviti kell 12.00 Helme päevakeskuse ruumides

Juhendaja
Ants Säks
5 347 8530

Ansambel "Kirime"

Rahvamuusikaansambel Kirime ühendab endas erineva tasemega rahvamuusikahuvilisi inimesi. Muusikute eesmärgiks on kohaliku muusikavara elavana hoidmine ja esitamine. Aukohal on lood erinevatest Mulgimaa kihelkondadest ning kogu Eesti rahvamuusika varasalvest. Ansambli repertuaaris on ka autorimuusikat ja teiste maade muusikat. Lugude seaded valmivad ühiselt musitseerides.

Ansambel astub üles kontsertprogrammides oma rahvamuusikatöötlustega, teeb meeleldi koostööd rahvatantsurühmadega ja viib läbi rahvalike laulu- ja pillilugudega peoõhtuid.

Ansamblis mängivad:

  • Thea Leitmaa – akordion, lõõtspill, vokaal
  • Karin Kase – jauram jt rütmipillid, vokaal
  • Vello Jaska – akordion, lõõtspill, suupill, trumm, vokaal
  • Kalev Mäekalle – kontrabass, basskitarr, mandoliin, vokaal
  • Märt Tomp – mandoliin, lõõtspill, torupill, vokaal

Proovid toimuvad teisipäeviti kell 17.30 Tõrva kultuurimajas.

Juhendaja
Thea Leitmaa
529 7974
thea.leitmaa(at)torva.ee

Estraaditrupp „TÕRVA TILGAD“

Ajast aega on inimesed nõudnud leiba ja tsirkust. Estraaditrupp Tõrva Tilgad soovivadki tuua naeratuse oma kuulajate nägudele.

Tõrva Tilkade nime all alustasime 2007. aastal Tõrva Tilde (alias Asta Mäeorg) juhtimisel.

Loeme oma etenduse kordaläinuks, kui publikust kostab lavale ka naeruturtsatusi.

Esitame peamiselt sketše elust enesest. Kasutame materjali, mis on juba varem kirja pandud kui ka reaalsest elust võetut.

Oleme katsetanud ka väikeste näitemängudega ja peamiselt ikka omas võtmes - eesmärgiga tuua naeratus vaatajate näole.

Proovid toimuvad kolmapäeviti kell 20.00 Tõrva Gümnaasiumi saalis.

Telli meid kohale ja naerame koos!

Juhendaja
Valdeko Kalamees
525 1849
torvatilgad(at)gmail.com

 

Tantsustuudio LYS

Tantsustuudio "LYS" alustas tegevust 1992. aastal Ulvi Riitsalu juhendamisel. Stuudiosse kuuluvad lapsed alates 3. eluaastast kuni täiskasvanuteni. Stuudio viljeleb estraaditantsu, eesti teemalisi tantse, showtantsu, kantriline-tantsu, võimlemist ning rahvatantsu.

Alates 1992. aastast on stuudio rühmad osalenud kõigil üld- ja koolinoorte tantsupidudel Tallinnas liikumisrühmade koosseisus. Tantsufestivalil "Koolitants" on korduvalt jõutud poolfinaali, osa on võetud spordiselts "Kalev" korraldatud võimlemispidudest ja võimlemisfestivalidest. Esinetud on nii kodukohas, maakonnas kui ka kontsertreisidel Lätis, Ungaris, Soomes, Rootsis, Norras ja Taanis. Sel hooajal valmistuvad LYS võimlemisrühmad osalema XIII Koolinoorte tantsupeol ning XI Tartu võimlemispeol.

1. oktoobril 2022.aastal tähistas tantsustuudio LYS meeleoluka kontserdiga Tõrva Kirik-Kammersaalis oma 30. sünnipäeva.

Lys naisrahvatantsurühm loodi Ulvi Riitsalu juhendamisel 2008. Naisrahvatantsurühm on osalenud nii 2009, 2014 kui ka 2019 üldtantsupidudel Tallinnas, I Naiste tantsupeol, 2016 II Eesti Naiste tantsupeol "Mehe Lugu" Jõgeval, III naiste tantsupeol "Perelugu", 2012 Soome-Eesti tantsupeol Tamperes ning loomulikult Valgamaa tantsupidudel ja Mulgi pidudel ning kodukoha erinevatel üritustel.

2023. aasta aprillis tähistab Lys naisrahvatantsurühm 15.sünnipäeva. 

Lys Kantri tegutseb alates 2002. aastast Ulvi Riitsalu juhendamisel. Lys Kantri esinemised on viinud neid oma kontsertprogrammidega Lätti, Tartusse, Viljandimaale, Võrru, Pärnu Linetantsufestivalidele, Tallinna, Rootsi, Taani ja muidugi Valgamaa erinevatesse paikadesse. Karikaid on võidetud Baltimaade Meistrivõistlustel linetantsus Riias, Saulkrastis ning Soomes-Helsingis.

2022. aasta 3. detsembril tähistab Lys Kantri 20. sünnipäeva

Juhendaja
Ulvi Riitsalu
524 9628
ulviriitsalu@gmail.com

Tõrva Kunstistuudio

Tõrva Kunstistuudio on üle 15 aasta pakkunud huvilistele võimalust tegeleda maalimise, joonistamise, keraamika ja käsitööga (viltimine, siidimaal, vitraaž, kangakudumine, rahvuslik käsitöö). Lisandunud on võimalus tegeleda portselanimaaliga.

Stuudio ringide töös osalevad erinevas vanuses õpilased ja täiskasvanud.

Traditsiooniks on saanud  näitused Tõrva linnas, kas gümnaasiumis, raamatukogus või kammersaalis. Suuremad ülevaatenäitused on toimunud Valga Muuseumis ja töid on eksponeeritud ka naabermaakondades.

Sügiseti külastame ühiselt Valga kunstikuu näitusi. Igal suvel toimub stuudiolastele laager või suvepraktika külalisõpetaja juhendamisel. 

Stuudios on juhendajateks Gerta Vister, Eve Toompalu ja Carmen Põldsalu.

Juhendaja   
Carmen Põldsalu
529 1627
carmen.poldsalu@gmail.com
 

Naisansambel „Hermes“

Naisansambel „Hermes" alustas tegevust 1982.a. tollase Tõrva Kooperatiivi juures. Aastast 1991 on Hermes kultuurimaja tiiva all.  Esinetud on paljudes Eestimaa paikades, rääkimata oma kodulinna üritustest. Aastate jooksul on selgeks õpitud ja publikule ette kantud üle 200 laulu.

2022. aasta novembril tähistab „Hermes" 40. juubelit.

Ansambli kunagise juhendaja, Sven Malmi loodud laulu pealkirja „Laulud on rõõm" peame oma ansambli motoks, sest lauldes saab tõesti hea tuju.

Oleme avatud esinemiskutsetele ja tuleme hea meelega laulma erinevatele üritustele.

Proovid toimuvad kolmapäeviti kell 18.00 Tõrva Kultuurimajas

Juhendaja
Reet Koppel
523 4847
reet.koppel(at)gmail.com

 

Eakate tantsurühm „Eideratas“

,,Eideratas" on asutatud 1990. aasta detsembris. Eakad memmed on tublid ja aktiivsed. Tantsitud on juba 30 aastat. Praegu on tantsurühmas 14 tantsijat.

Repertuaar on mitmekesine. Tantsime nii autori- kui seatud tantse, seltskonnatantse, teiste rahvaste tantse, mõnikord ka laulumänge.

Oma tantsuoskust oleme käinud näitamas Valgamaa tantsupeol, Lõuna-Eesti memme-taadi suvepeol, Mulgi peol, Valgamaa memmede tantsupäeval, Helme valla päeval, samuti erinevatel kohalikel kultuuriüritustel.

Ei puudu ka seltsielu. Peame mokalaata, õnnitleme šampuse ja lilledega sünnipäevalapsi ja kord kuus peame maha korraliku sünnipäevapeo ohtra kehakinnituse ja tantsimisega.

Proovid toimuvad Tõrva kultuurimajas esmaspäeviti ja kolmapäeviti algusega 15.00.

2021. aastal tähistas tantsurühm oma 30. juubelit!

Eakas memm, kui sul on igav, tahad ennast veidi liigutada ja põrandal jalga keerutada, tule meie seltsi! Ootame sind!

Juhendaja
Silvi Abolkaln
55561057