Tõrva valla kaasamise hea tava

Kaasamise hea tava on ühiste kokkulepete ja soovituste kogum, mille eesmärk on hea kaasamispraktika levitamine ja praktiseerimine Tõrva vallas.

Üldised kaasamise ja info jagamise põhimõtted

  1. Jagame infot avatult ja aktiivselt, oleme sõbralik partner ja julgustame dialoogi pidamist.
  2. Me kõik vastutame asjakohase informatsiooni jagamise eest. Kui küsimus ei kuulu teenistuja pädevusse, suunatakse küsija õige inimese juurde.
  3. Päringutele, pöördumistele ja teabenõuetele vastatakse nii kiiresti kui võimalik, kuid mitte hiljem kui seaduses sätestatud korras. Juhul, kui küsimusele vastamine vajab pikemat süvenemist ja rohkem aega, antakse pöördujale sellest teada.
  4. Kui vallavalitsuse poole pöördunud inimese küsimus on laiema avaliku huviga, siis koostatakse selle kohta avalik teavitus, vajadusel pressiteade või teavitatakse mõnel teisel sobival moel.
  5. Pressiteated, sotsiaalmeedia teavitused ja muu kommunikatsioon on lihtsa ja selge keelekasutusega ning poliitiliselt neutraalsed ja tasakaalustatud.
  6. Avalike koosolekute ja teiste kaasamisürituste kohta avaldame info valla veebilehel ja sotsiaalmeedias, Tõrva Teatajas ning vajadusel teadetetahvlitel piirkondades.
  7. Vallavalitsuse peamised infokanalid on valla veebileht, sotsiaalmeedia (Facebook), valla ajaleht  (ilmub igab kuu tasuta kõikidesse valla postkastidesse ja on kättesaadav valla veebilehel).

Volikogu istungid

  1. Volikogu istungite toimumise ajad on avaldatud valla veebilehel, istungid on avalikud.
  2. Volikogu istungil tutvustatakse eelnõusid lühidalt ja arusaadavalt.

Kaasav eelarve

  1. Kaasav eelarve annab kohalikule kogukonnale võimaluse rääkida kaasa eelarve kujundamisel. Kaasavasse eelarvesse saab ettepanekuid esitada igaüks, idee esitamisel peab silmas pidama kehtivat kaasava eelarve korda.

Valla arengukava ja eelarvestrateegia

  1. Valla arengukava- ja eelarvestrateegia koostatakse tihedas koostöös huvigruppide ja valla elanikega. Arengukava ja eelarvestrateegia protsessi raames toimuvad avalikud koosolekud, arengukava- ja eelarvestrateegia avalik väljapanek. Kõik avaliku väljapaneku ajal esitatud ettepanekud kajastatakse volikogu eelnõu seletuskirjas koos põhjendustega miks neid arvestati/ei arvestatud.

Ruumiline planeerimine ja arendusprojektid

  1. Ruumilise planeerimise valdkonnas on kohalikel elanikel ja kõigil huvilistel võimalik kaasa rääkida üldplaneeringu koostamise, detailplaneeringu koostamise ning projekteerimistingimuste avatud menetluse protsessis vastavalt seaduses ette antud tähtaegadele. Infot ja selgitusi käimasolevate planeeringute ja projekteerimistingimuste menetluste kohta jagatakse valla veebilehel ja vajadusel sotsiaalmeediakanalites. Valla veebilehel on leitav info kõikide detailplaneeringute kohta Tõrva vallas.
  2. Valla arendusprojektide kohta antakse objektiivset ja ajakohast infot valla veebilehel. Arendusprojektiga otseselt või kaudselt seotud inimesi, ühinguid ja asutusi teavitatakse arendusprojektist võimalikult varases staadiumis ja selgitatakse välja vajadused, võimalused ja kohustused seoses projektiga.

Noorte ja eakate kaasamine

  1. Noorte kaasamiseks ja informeerimiseks tehakse aktiivselt koostööd Tõrva valla haridusasutuste, noortevolikogu ja õpilasesinduste, noortekeskuste ja noorsootöötajatega.
  2. Eakate kaasamiseks ja informeerimiseks kasutatakse nende jaoks sobivaid kaasamisvorme ja kanaleid.
Koolide, lasteaedade ja huvikoolide hoolekogude töö kaudu ootame kaasa rääkima valla haridusasutuste õppetegevuse korraldamisel, suunamisel ja planeerimisel ning arendamisel.