Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024

26. jaanuaril 2021 allkirjastasid Tõrva vallavanem Maido Ruusmann, SA Tartu 2024 juht Priit Mikk ning SA Tartu 2024 nõukogu esimees ja Tartu linnapea Urmas Klaas koostöölepingu, mille alusel valmistatakse ette ja viiakse ellu Euroopa suursündmus – Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024.

Kokku allkirjastas koostöölepingu 19 Lõuna-Eesti omavalitsust - Antsla vald, Elva vald, Kambja vald, Kanepi vald, Kastre vald, Luunja vald, Nõo vald, Otepää vald, Peipsiääre vald, Põlva vald, Rõuge vald, Räpina vald, Setomaa vald, Tartu vald, Tõrva vald, Valga vald, Viljandi linn, Võru linn ja Võru vald. 

Tõrva vallavanem Maido Ruusmann sõnas, et Tõrvas kääritakse käised üles ja asutakse tõsiselt tööle, et saada maksimaalne kasu Euroopa kultuuripealinn 2024 programmist. „Tõrva vallal on palju potentsiaali olla atraktiivne turistide ja kultuurinautlejate sihtkoht," lisas Ruusmann. „Tõrva kui Mulgimaa suurim linn oma mitmete veekogudega ja ajaloolise suvituslinna staatusega juba aastast 1937 meelitab lisaks külalistele kohale ka päris näkid – tõestus on siin!"

Tõrvaga koostöölepingu allkirjastamine toimus Tõrva sümbolehitise Tõrvaahju juures ning toimingule lisasid põnevust Mulgi näkid, kes tähtsündmust uudistama olid tulnud – tuleb välja, et Tõrva järvedes kohtab salapäraseid näkke ka talvel! Külma vett ja lund näkid ei peljanud ning olid lahkesti nõus poseerima koostöölepingu allkirjastajatega.

SA Tartu 2024 juht Priit Mikk rõhutab regionaalset koostööd: "Meie jaoks on väga oluline, et Tartu linnaga koos kandideerisid Euroopa kultuuripealinna tiitlile ja võitsid tiitli ka Lõuna-Eesti omavalitsused, sest niiviisi loob meeldejääva Euroopa kultuuripealinna programmi üheskoos lausa veerand Eestit." Mikk lisab: "Tunnustan iga koostööpartnerit eraldi ja kõiki ühiselt koos, kes on panustanud koostöölepingu ettevalmistamisse."

"Euroopa kultuuripealinn on Tartu ja Lõuna-Eesti suurim valdkondadeülene koostöö. Olen uhke, et oleme kokku leppinud tees, mis meid rahvusvahelise suursündmuseni viib," kommenteerib Tartu linnapea ja SA Tartu 2024 nõukogu esimees Urmas Klaas. Ta lisab: "Koostööleping annab meile tugeva aluse, et korraldada ühiselt Eesti 2024. aasta tippsündmus, mille edukast ja silmapaistvast teostumisest võidab nii meie regioon kui terve riik." 

Euroopa kultuuripealinna ettevalmistusi ja elluviimist koordineerib sihtasutus Tartu 2024. Sihtasutuse töö kultuuripealinna ametliku programmi, turunduse jm elluviimiseks lähtub Tartu 2024 kandidatuuriraamatust ja loovkontseptsioonist Ellujäämise Kunstid.

Tartu 2024 koostöölepingu allkirjastamine Tõrvas