Eesti elektrisüsteemi ühendamine Mandri-Euroopaga
Eesti koos Läti ja Leeduga ühendab end täielikult lahti Venemaa elektrivõrgust ning liitub Mandri-Euroopa sagedusalaga. See samm tugevdab Eesti energiajulgeolekut, sest muudab energiasüsteemi Venemaast sõltumatuks.
8. veebruaril lülitavad Balti riigid end Venemaa elektrivõrgust täielikult välja ning alustavad kolme riigi saartalitlusega. See tähendab, et Eesti, Läti, Leedu tagavad oma elektrisüsteemi sageduse ajutiselt ise. Järgmisel päeval, 9. veebruaril liidavad Balti riigid end Mandri-Euroopaga.
Energiaettevõtted on üleminekuks põhjalikult ette valmistunud ja väga suure tõenäosusega ei pane Eesti elanikud sagedusala vahetumist tähele.
Suurte muutuste ajal tuleb siiski alati olla valmis ka ootamatusteks. Vabariigi Valitsus kirjeldab kolme erinevat stsenaariumi.
- Kõik läheb sujuvalt, tarbijad ei pane muutust tähele. See on absoluutselt kõige tõenäolisem olukord.
- Elektritarbimist tuleb piirata hommikuti ja õhtuti. Selleks peaks üle Baltimaade toimuma samaaegselt mitmeid tahtlikke sabotaaže elektritaristu vastu. See võib kaasa tuua piirkonniti lühiajalisi (kuni 2 tundi) elektrikatkestusi. Stsenaariumi realiseerumine on väga ebatõenäoline.
- Laialdased katkestused. Selleks peaks toimuma üle Baltimaade väga suures mahus ja samaaegseid küberründeid ning sabotaaže energiataristu vastu. Sellises olukorras võib olla vajalik kogu elektrisüsteemi taaskäivitamine, mis võib võtta kuni 72 tundi. Sel juhul tagatakse esmalt elekter elutähtsatele teenustele. Tegu on äärmiselt ebatõenäolise stsenaariumiga.
Kõikideks olukordadeks on riik valmis ja nende lahendamiseks on olemas selged tegevusplaanid. Riiklikult on riskide maandamiseks ette nähtud täiendavad abinõud, sealhulgas elektritaristu tugevdatud kaitse ja valmisolek reageerida küberohtudele. Samuti on olemas valmisolek rahvusvaheliseks koostööks.
Kuidas käituda 8. - 9. veebruaril?
- Käitu tavapäraselt: tarbi elektrit samamoodi nagu muul ajal.
- Ära usu ja levita valeinfot: ära levita infot, mille tõepärasust ei saa kontrollida. Ametlik info on saadaval valitsus.ee ja helistades 1247. Usaldusväärset teavet pakuvad valitsusasutuste kodulehed ja suuremad meediakanalid.
- Vaata üle oma kriisivarud ja -plaanid: katkestuste tekkimine on väga ebatõenäoline, kuid igaks juhuks ole siiski valmis lühiajaliselt elektrita hakkama saama. Alati. Lisainfot vaata www.olevalmis.ee ja www.kriis.ee